Mobile Yatırım

Mobile Yatırım Yapmanıza Sebep Olacak 11 İstatistik

Mobil pazarlamanın sürekli gözünüzün önünde bulunması gerektiğini artık biliyorsunuzdur. Mobilin önlenemez yükselişi her gün artmaya devam ediyor. Ancak bazı durumlarda, mobil cihazların, mobil pazarlamanın ve mobil e-ticaretin pazarınıza nasıl bir etkisi olduğunu tam olarak anlamak mümkün olmuyor.
Kısaca açıklamak gerekirse, mobil pazarlama şu anda yaptığınız ve yapacağını her şeye ya etki ediyor, ya da edecek. Cebimizde taşıdığımız cihazlar iş yapma şeklimizi kökten değiştirdiler.
Mobilin işimize ve dünyamıza nasıl bir etkisi olduğunu daha iyi anlatabilmek için, aşağıda 11 adet istatistik derledik. Bir göz atmanızı tavsiye ederiz.

1. Mobilden internet erişimi, bilgisayardan internet erişiminden daha fazla

Bu durumun 2015 ortalarında gerçekleşmesi bekleniyordu ancak beklenenden 1 yıldan daha önce, 2014’ün başlarında gerçekleşti. Mobilden internet erişimi, PC’leri geçti.
time-spent-on-internet-by-device-in-us
Tüketicilerin odağı giderek daha fazla mobile kaydığı için, her platformda aynı kalitede hizmeti verebilmek günümüzde kritik bir iş süreci konumuna geldi. Online firmanız ile tüketicinin ilk karşılaşması, artık PC üzerinden değil, cep telefonu üzerinden olacak. Buna hazırlıklı olun.

2. Mobil aramaların %40’ı yerel mağazalar için

Eğer firmanızın yerel bir mağazası varsa, mobil aramalarda hemen bulunabilecek olmasına özen gösterin, çünkü müşterileriniz sizi mobil üzerinden arıyorlarsa, mağazanızı bulmak için arıyorlar.

3. Mobil aramaların %70’i 1 saat içinde aksiyona dönüşüyor

Aksiyondan kastımız, tüketicinin sizi mobilde aradıktan 1 saat sonra mağazanıza gelmesi. Mağazanızın yerini, açık olduğu saatleri, nasıl hizmetler verdiğinizi arıyorlar.

4. Tüketicilerin %70’i mobil uyumlu olmayan e-postaları anında siliyorlar

Her sabah uyandığımızda elimiz ilk önce cep telefonumuza gidiyor; alarmı kapatmak için. Hazır elimiz telefondayken şöyle bir Facebook’a bakıyor ve gereksiz e-postaları siliyoruz. Bu e-postaların silinmesindeki en büyük etken, cep telefonu ekranında okunamaz veya ne dediği anlaşılmaz bir durumda olmaları. Kullanıcı, okuyamadığı e-postayı siliyor, bundan daha doğal bir davranış da olamaz. E-postalarınız mobil uyumlu değilse, Çince yazsanız da olur.

5. E-postaların %62’si mobil cihazlarda açılıyor

Promosyon, tanıtım, satış, reklam e-postalarınızın hepsi için geçerlidir bu oran. Üstteki maddeye bakarsanız, e-postalarınız mobil uyumlu değilse, hedef kitlenizin yarısını anında kaybettiniz demektir.

6. E-postaların %95’i bir tek cihazda açılıyor

Bu ne demek? Kullanıcı cep telefonundan bir e-postayı görüntülediği zaman, bunu daha sonra PC’de okumak için bir kenara ayırmıyor. Yalnızca, işle ilgili kritik öneme sahip e-postalar bu akıbetten kurtulabiliyorlar. Yani birine e-posta gönderdiğinizde bir tek şansınız var. Mobil uyumluysanız bir şansınız olabilir. Değilseniz tüketicinin o e-postayı başka bir platformda okumak için saklamayacağından emin olabilirsiniz.

7. Podcast’lerin %65’i cep telefonundan dinleniyor

Bu mantıklı, çünkü yolda giderken cep telefonundan bir ses kaydı dinlemek ile radyo dinlemek arasında bir fark yok. Eğer iş sürecinizde podcastlere öyle ya da böyle yer veriyorsanız, çoğunlukla cep telefonlarından dinleneceğini unutmayın ve cep telefonu dostu podcastler üretin. Örneğin gereksiz yüksek kaliteli ses dosyaları yükleyip, kullanıcının çok değerli internet kotasını sömürmeyin.

8. YouTube trafiğinin %40’ı mobil cihazlardan

Podcast yeni radyo ise, YouTube yeni görüntülü radyo. Eğer aktif olarak YouTube videoları kullanıyorsanız, özellikle “videonun şurasına tıklayın” gibi call-to-action metinleri yazmayın çünkü bunun yapılması mobilde mümkün değil. Kullanıcıların yorum bırakmasını da istemeyin çünkü mobilde yazı yazmak işkence. İşe yarayan yöntem ise videonun tanıtım metninde veya yorumlarda call-to-action yapıp, bağlantının da aynı bölümde olması.

9. Facebook’taki tüm “Beğen” butonu tıklamalarının %68’i mobilden

Facebook üzerinde bir varlık yaratmaya çalışıyorsanız, kullanıcı etkileşiminizin çok büyük kısmını oluşturacak beğenme aksiyonunun üçte ikisinden fazlasının mobilden geleceğini unutmayın. Doğal olarak Facebook’ta paylaşacağınız içeriklerin de mobilde görüntülenirken sorun çıkartmayacağından emin olun. Mesela Facebook’un masaüstü ve mobil versiyonlarındaki görsel oranları farklıdır; bunları dikkate alın.

10. Twitter kullanıcılarının %75’i mobilden erişiyor

Kampanya veya tanıtımlarınız için Twitter’a para döküyorken, aslında bu paranın potansiyel müşterilerinizin mobil deneyimine döküldüğünün farkında olun. Müşterilerinize iyi planlanmış bir mikro blog içeriği tüketimi deneyimi sunun.

11. Mobil kullanıcıların %80’i TV seyrederken de cihazlarını kullanıyor

Mobil cihazların hep hareket halinde veya bir bilgisayara erişim mümkün değilken kullanıldığını düşünürüz. Kusura bakmayın bu düşünce 2008’lerde kaldı. Kullanıcıların çoğunluğu mobil cihazını bir yedek ekran değil, ikinci bir ekran, hatta ana ekranı olarak kullanıyor. Esas işini mobil cihazında görürken, arkada arada sırada baktığı bir TV ekranı da oluyor. Potansiyel müşterinizin dikkatini mobil kampanyalarınız ile çekmeye çalışırken bunu göz ardı etmeyin. Müşterinizin zihni o sırada iki ekran arasında bölünmüş durumda.

Bodrum İnternet Sayfası

Bodrum İnternet Sayfası

BODRUM İNTERNET SAYFASI 

Yasalara Uygunluk

Bodrum internet sayfası hazırlanırken; hizmet sözleşmesi, ödemenin faturalandırılması, lisanslı yazılım kullanımı ve sunucu altyapılarının internet üzerinden işlenen suçların denetimi için Bilgi Teknolojileri Kurumu’nun yetki belgesine sahip olması gerekmektedir.Aksi durumlarda sorumlu olduğunuzu unutmayın.

 Web & Grafik Tasarım


Bodrum internet sayfası hazırlanırken, müşterinin isteği doğrultusunda karşılıklı görüşmelerle eskizlerin oluşturulması ve grafiklerin kurumsallıkla eşleşmesi sağlamak gerekmektedir.

 Web Programlama Seçenekleri


Bodrum internet sayfası hazırlanırken, isteğe en uygun çözümler sağlayan programlamanın belirlenmesi.

 Web Tasarım Optimizasyonu & SEO


Bodrum internet sayfası hazırlanırken hedeflenen arama motoru kriterleri önemsenir.Büyük arama motorları;  Google, Yandex, Bing, Yahoo için belirli kıstaslar vardır.Bu arama motorlarında üst sıralarda yer almak için istedikleri yönergeler takip edilmelidir.

 Tarayıcı Uyumluluğu ve Sorunsuz Görüntüleme


Web sayfası hazırlanırken kullanılan web tarayıcılarının(Opera, Chrome, İExplorer, Firefox, vb.) tamamında test edilmelidir.Ayrıca, web sitesinin mobil cihazlarda da sorunsuz görüntülenmesi gerekmektedir.Müşteri isteği doğrultusunda mobil web tasarım hazırlanmalıdır.

 Sosyal Medya ve Google Reklam


İnternet kullanıcılarının takip ettiği popüler sosyal medya sitelerinde(Google+, Facebook, Twitter vb.) profesyonelce hazırlanmış kurumsal sayfaların oluşturulması.Ayrıca Google Adwords reklam seçeneğinin kullanılması ile web sitenizin trafiğinin arttırılması

İnternetteki başarınız için iyi bir Ranking (pozisyonlanma) belirleyicidir!
Arama Motorlarının önemi internet kullanıcıların hareket tarzı takip edilince ortaya çıkıyor.

İnternette kullanıcıların:

 • % 70 doğrudan bilgi araması yapıyor.
 • Bunun % 80’i arama motoru kullanıyor.

İnternetteki milyarlarca web sitesinin arasında arama sonuç listelerinde en ön sırada SEO (Search Engine Optimization –Suchmaschinenoptimierung) ile bir pozisyon elde etmek için birçok parametreye dikkat edilmesi gerekiyor. Sadece Google 2004 yılında 4,3 milyar Web sitesi indekslenmiştir.

Bodrum Web Tasarım

Bodrum Web Tasarım

bodrum web tasarım

bodrum web tasarım

BODRUM WEB TASARIM HAZIRLATIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİ

web sayfası tasarım Yasalara Uygunluk
Web tasarım hazırlanırken; hizmet sözleşmesi, ödemenin faturalandırılması, lisanslı yazılım kullanımı ve sunucu altyapılarının internet üzerinden işlenen suçların denetimi için Bilgi Teknolojileri Kurumu’nun yetki belgesine sahip olması gerekmektedir.Aksi durumlarda sorumlu olduğunuzu unutmayın.

web sayfası tasarım Web & Grafik Tasarım
Web tasarım hazırlanırken, müşterinin isteği doğrultusunda karşılıklı görüşmelerle eskizlerin oluşturulması ve grafiklerin kurumsallıkla eşleşmesi sağlamak gerekmektedir.

web sayfası tasarım Web Programlama Seçenekleri
Web tasarım hazırlanırken, isteğe en uygun çözümler sağlayan programlamanın belirlenmesi.

web sayfası tasarım Web Tasarım Optimizasyonu & SEO
Web tasarım hazırlanırken hedeflenen arama motoru kriterleri önemsenir.Büyük arama motorları;  Google, Yandex, Bing, Yahoo için belirli kıstaslar vardır.Bu arama motorlarında üst sıralarda yer almak için istedikleri yönergeler takip edilmelidir.

web sayfası tasarım Tarayıcı Uyumluluğu ve Sorunsuz Görüntüleme
Web tasarım hazırlanırken kullanılan web tarayıcılarının(Opera, Chrome, İExplorer, Firefox, vb.) tamamında test edilmelidir.Ayrıca, web sitesinin mobil cihazlarda da sorunsuz görüntülenmesi gerekmektedir.Müşteri isteği doğrultusunda mobil web tasarım hazırlanmalıdır.

web sayfası tasarım Sosyal Medya ve Google Reklam
İnternet kullanıcılarının takip ettiği popüler sosyal medya sitelerinde(Google+, Facebook, Twitter vb.) profesyonelce hazırlanmış kurumsal sayfaların oluşturulması.Ayrıca Google Adwords reklam seçeneğinin kullanılması ile web sitenizin trafiğinin arttırılması

İnternetteki başarınız için iyi bir Ranking (pozisyonlanma) belirleyicidir!
Arama Motorlarının önemi internet kullanıcıların hareket tarzı takip edilince ortaya çıkıyor.

İnternette kullanıcıların:

 • % 70 doğrudan bilgi araması yapıyor.
 • Bunun % 80’i arama motoru kullanıyor.

İnternetteki milyarlarca web sitesinin arasında arama sonuç listelerinde en ön sırada SEO (Search Engine Optimization –Suchmaschinenoptimierung) ile bir pozisyon elde etmek için birçok parametreye dikkat edilmesi gerekiyor. Sadece Google 2004 yılında 4,3 milyar Web sitesi indekslenmiştir.

E-Ticaret

E-Ticaret

E-Ticaret Sitesi

E-Ticaret projeleri  için butik hizmetler kapsamında değerlendirilir. Platin market alt yapısı kullanmaktayız.

Bir e-ticaret veya sanal market sitesinin sağlamlık ve işlevsellikten sonra en önemli tarafı web tasarımıdır. Zira estetik görselliği ve profesyonelliği ile de güven vermek bir e-ticaret sitesinin temel taşıdır.

E-Ticaret Neden Gerekli?

Basit anlamda e-ticaret kapsam itibariyle ikiye ayrılıyor. B2B (Business to Business/İşletmeden işletmeye e-ticaret). B2C (Business to Customer/İşletmeden son kullanıcıya e-ticaret).

Artık sınırların olmadığı bir dünyada yaşıyoruz. Bunun en büyük nedeni hızla yaygınlaşan internet kullanımı. İnternetin ilk geliştiği yıllarda firmalar sadece tanıtım-pazarlama amaçlı olarak interneti kullanıyordu. Günümüzde ise internetin sağladığı en büyük olanak, e-ticaret uygulamaları. Bu uygulamalar neredeyse tüm işletmeler için büyük bir ihtiyaç olarak karşımıza çıkıyor. Her işletme satışlarını ve verimliliğini artırabilmek için e-ticaret uygulamalarını hayata geçiriyor veya geçirmek istiyor. Veriler gösteriyor ki gelecekte e-ticaret uygulamaları hayatta kalma şartına dönüşecek.

Genel anlamda B2C, daha çok bilinen bir kavram. Bunun en temel nedeni son kullanıcıya hitap etmesi. B2B daha dar bir kitleye hitap etmesine rağmen, hem iş yapan firmalar arasındaki iş yükü hem de fonksiyonalite açısından B2C’ye göre daha kapsamlı bir yapı. B2B sistemleri sadece müşterilerle ve satış kanalıyla değil, tedarikçilerle de bilgi paylaşımı ve satın alma süreçlerinin hayata geçirilmesi için çok önemli.

Web siteniz, dünya ile buluşma noktanızdır.

İyi tasarlanmış, arkada kullanılan yazılım sistemiyle %100 entegre ve tam donanımlı B2B veya B2C portaller sizin 7/24 hiç durmadan çalışan en sadık elamanlarınızdır.

B2B/B2C portalleriniz ile;

 • Ürün ve bilgi paylaşımı hızlı bir şekilde yapabilir; yeni çıkan bir ürün veya kampanyayı aynı anda yüzlerce, binlerce müşterinize duyurabilirsiniz.
 • Müşteri taleplerini hızlı haber alıp, hızlı değerlendirebilirsiniz.
 • Bazı bürokratik işlemleri azaltabilir, hatta ortadan kaldırabilirsiniz. Tüm müşteri veya bayilerinize hesap ekstrelerini fakslamak, mail atmak yerine, B2B sisteminizden kendi hesap ekstrelerini anlık izleyebilmelerini sağlayabilirsiniz.
 • Sipariş girişleri için web siteniz 7/24 sizin için çalışabilir. Firmanızda kimse olmasa dahi müşteriniz, bayiniz sisteminize erişip, sipariş girişini kendisi yapabilir.
 • Online ödeme sistemi ile tahsilat hızınızı artırabilir, daha az risk yönetimi yapabilirsiniz.
 • Sadece yurt içinde değil, yurt dışındaki tedarikçi ve müşterilerle de iş yapabilir, iletişime geçebilirsiniz.
 • Müşteri sadakat programlarıyla müşteri memnuniyetinizi artırabilirsiniz.
 • Tedarik işlemlerinde tedarikçilerinizi B2B sisteminize dahil edip, hem satın alma işlemlerinizi hızlandırabilir hem de daha geniş tercihler ve seçenekler elde edersiniz. Proje yönetimi yapıyorsanız, projeyi müşterilerinizin ve tedarikçilerinizin anlık izlemesini sağlayabilirsiniz.

En önemli fayda erişilebilirlik;

Bu faydaların dışında en önemlisi firmanızda kimse olmasa dahi, tedarikçiler, müşteriler, bayiler gibi iş ortaklarınızın, izin verdiğiniz ölçüde, dünyanın neresinde, saat kaç olursa olsun bilgiye anında ulaşabilmesidir. Söz gelimi iş ortaklarınız ürün özellik ve detay bilgileri, fiyat listeleri, tanıtım videoları, sipariş ekranları, hesap ekstreleri gibi bilgilere bir internet bağlantısıyla zaman ve mekandan bağımsız olarak erişebilmektedir.

B2B ve B2C Yönetimi

Site tasarım aracıyla sitenizi tasarlayabilir, obje mantığı ile çalışan sayfa tasarımları ve CSS destekli tasarımlarla e-ticaret uygulamanızı hızlıca hayata geçirebilirsiniz. Söz gelimi siteyi tasarlarken, bu sayfada orta bölümde ürün listesini göster, ürün listesinde marka bilgisini getir-getirme, stok bilgisini getir-getirme gibi parametreler ile B2B ya da B2C siteye sahip olursunuz.Sistem içerisindeki doküman ve içerik yönetimi ile de sitenizi dinamik yönetebilir, bilgi paylaşımınızı hızlıca gerçekleştirebilirsini

Sistemde tanımlamış olduğunuz bir stok kartı üzerinden sınırsız sayıda imaj, sınırsız sayıda doküman (kullanma talimatı, video gibi), sınırsız sayıda ürün özellik ve varyasyon tanımı, marka, ürün grubu, fiyat bilgisi v.s. bilgileri B2B veya B2C’de yayınlamanız için stok kartındaki internette göster, exranette göster parametrelerini seçmeniz yeterli. Yine sistemde tanımlamış olduğunuz müşteri veya tedarikçiye, kullanıcı adı ve şifre bilgisi parametrelerini tanımlamanız yeterli. En önemlisi ise B2B veya B2C’den girilen sipariş kayıtları, tahsilatlar, müşteri şikayetleri gibi tüm hareketleri anında ilgili ekranlarda görebilirsiniz.Çalışanlarınız günlük işlerini yaparken aynı zamanda B2B ve B2C uygulamalarınızı da dinamik biçimde yönetebilir. Bu sayede bu uygulamalar işletmeniz için ayrı bir iş yükü değil, işinizin en önemli parçası haline gelir.

SEO arama motorları optimizasyonu

SEO arama motorları optimizasyonu

SEO arama motorları optimizasyonu

İnternetteki başarınız için iyi bir Ranking (pozisyonlanma) belirleyicidir!
Arama Motorlarının önemi internet kullanıcıların hareket tarzı takip edilince ortaya çıkıyor.

İnternette kullanıcıların:

 • % 70 doğrudan bilgi araması yapıyor.
 • Bunun % 80’i arama motoru kullanıyor.

İnternetteki milyarlarca web sitesinin arasında arama sonuç listelerinde en ön sırada SEO (Search Engine Optimization –Suchmaschinenoptimierung) ile bir pozisyon elde etmek için birçok parametreye dikkat edilmesi gerekiyor. Sadece Google 2004 yılında 4,3 milyar Web sitesi indekslenmiştir.

Internet marketini ve arama motoru optimizasyonu alanında edinmiş olduğumuz uzun yılların bilgi birikimi ve tecrübelerine dayanarak bir komple bir optimizasyon paketi sunarız.

Optimizasyon kapsamındaki hizmetlerimiz:

Web site Analizi
Arama motoru sonuç sayfalarında veyahut listelerinde üst sıralarda pozisyonlanmak için öncelikle sitenin detaylı bir analizinden geçirilmesi gerekiyor. Böylelikle web sitesinin eksikleri belirleniyor ve optimizasyon için yapılması gereken işlemler belirleniyor.

Site optimizasyonu
Web site analizinin sonuçları optimizasyon yol haritasını belirlemiş olur. Bu sitedeki yazılı içeriğin optimizasyona uygun hale getirilmesinden resimlerin isimlendirilmesinden, metataglardan başlayabilir. Sitede yapılacak ufak değişiklerden ve eklemelerden başlayıp gerekirse komple yeniden yapılanmasına kadar gidebilir.

Arama motorlarına kayıt
Sitenizi aramam motorlarına, katalog ve portallara kaydı yapılır. Kayıt işlemi arama motorlarının şartlarına uygun manuel veyahut otomatik bir şekilde yapılır Detaylı bir dokümantasyon ve pozisyon raporu. Çeşitli arama motorlarının sonuç listelerine göre ayrılmış geniş kapsamlı bir pozisyon raporu ve yapılmış olan optimizasyon çalışmalarının dokümantasyonu

Optimizasyon ayarı ve takibi
Arama motoru optimizasyonu sonrası arama motoru web sitenizi yeniden indeksler. Indexlendikten sonra gerekirse bir düzeltme yada ek bir optimizasyon gerçekleştirilebilir.

Genel olarak web sitesi sendede bir kere gözden geçirilip önemli arama motorlarında bir düzeltme ve yahut optimizasyona tabi tutulması gerekmektedir.

Optimizasyon hizmetimizle web sitenizin arama motorlarında sürekli iyi bir pozisyonda bulunmasını sağlamaktayız