Bodrum Web Tasarım, Mobil Uygulama

Türkçe arama motoru: ‘Yaani’

Yaani hakkında merak edileneler! Yerli arama motoru Yaani tanıtıldı! İşte Turkcell’in ana dili Türkçe arama motoru: ‘Yaani’

Turkcell yerli arama motoru Yaani’yı tanıttı. Ana dili türkçe olacak arama motoru Yaani App Store ve Google Play uygulamaları üzerinden hizmet verecek. Türkiye’nin kapsamlı ve fonksiyonel ilk Türk arama motoru olacak olan Yaani’nin performansı teknoloji takipçileri tarafından merak ediliyor. İşte yeni uygulama hakında tüm merak edilenler…

İlk önce yerel içeriklere önceklik verecek Yaani, yerli arama motoru düzenlenen basın toplantısı ile Turkcell tarafından duyuruldu. Yaani uygulaması, abonelerin İnternet’te gezinmelerini ve arama yapmalarını sağlayan arama motoru olarak hizmet verecek. Ana dilinini Türkçe olması Türkiye’deki kullanıcılar açısından kolaylık sağlayacağa benziyor. Sadece mobil cihazlar üzerinden kullanılacak olan Yaani hakkında tüm merak edilen soruların yanıtlarını sizlerle paylaşıyoruz.

Anadili Türkçe olan Yaani’nin en önemli özelliklerinden biri, Türkçenin farklı dil bilgisi yapısını anlayabilecek şekilde geliştirilmiş olması. Böylece Yaani Türkçe aramalarda çok daha doğru sonuçlarla kullanıcıların karşısına çıkacak. Türkiye’yle özdeşleşen bir sembol olarak nazar boncuğu ikonu kullanılan Yaani, kullanıcıların aramalarına göre bir süre sonra alışkanlıklarını ve gerçekten ne aramak istediklerini öğreniyor. Daha önce yapılan aramaların benzerleri daha arama yaparken kullanıcıya gösteriliyor.

Turkcell Genel Müdür Kaan Terzioğlu, üzerinde 2,5 yıl çalışılan Türkiye’nin mobil arama motoru ‘Yaani’yi düzenlediği basın toplantısıyla tanıttı. Ana dili Türkçe olarak kurgulanan ve App Store ve Google Play uygulamaları ile hizmet verecek arama motoru, tanıtım toplantısıyla kullanıma açıldı.

YAANİ TÜRKÇE KARAKTERLERE ALIŞIK

Kaan Terzioğlu, “Yerli arama motoru Yaani’nin anadili Türkçe. O yüzden Türkçe karakterlere alışık. Yaani’den arama yaptığınızda konumunuza göre size en yakın yerdeki sonuçları göreceksiniz, böylece vakit kazanacaksınız.” dedi.

Ülke olarak verilerin yüde 96’sının yurtdışında tutulduğuna işaret eden Terzioğlu, “Türkiye’nin datası artık Türkiye’de kalacak. Nasıl Çin’de ve Rusya’da kendi dijital servisleri oluyorsa bizim de kendi yerli dijital servislerimiz olmak zorunda” diye konuştu.

yaani-nedir

Kendi arama motoruna sahip olmanın Türkiye’yi dünyada sayılı ülkeler arasına soktuğunu belirten Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, “Dünyada gücün kaynağının değiştiği bir dönemden geçiyoruz. Artık veri en önemli güç. Ülke olarak bu yeni dönemde söz sahibi olmak istiyorsak dijital verilerimizi kendi ülkemizde tutmak ve bunları işleyerek yenilikçi servislere dönüştürmek zorundayız. Çünkü verileri işlemediğiniz sürece elinizde veri olmasının pek bir anlamı yok. Bugüne kadar geliştirdiğimiz servisler sadece Türkiye’de değil dünyada da milyonlarca kişi tarafından kullanılıyor. Şimdi Yaani ile bir adım daha atarak en fazla veri üreten servislerden birisi olan arama motoru pazarına giriyoruz. Bu Turkcell’in değil Türkiye’nin arama motoru. Hepimizin desteği ile büyüyecek” dedi.,

Geçtiğimiz yıl Türkiye’nin en büyük veri merkezini Gebze’de açtıklarını kaydeden Terzioğlu, “Veri merkezini yapıp işin içinden çıkamayız. Önemli olan bu veri merkezi üzerinde çalışan servisleri de geliştirmek. Yaani’nin verilerini de Gebze Veri Merkezi’mizde saklayacağız. Türkiye’nin kullanım alışkanlıklarına göre tasarlanan Yaani, Türkçeyi çok iyi anlıyor. Biz arama yaptıkça o öğreniyor. Bu sayede her seferinde karşımıza daha iyi arama sonuçları çıkartacak” diyerek tüm Türkiye’den Yaani’yi kullanmalarını istedi.

YAANİ NEDİR?

Yaani Uygulaması, abonelerin İnternet’te gezinmelerini ve arama yapmalarını sağlayan arama motorudur. Yaani ilk önce yerel içeriklere öncelik verir.

Yaani, abonelerinin ihtiyaçlarına göre tasarlanmıştır. İnternetteki tüm bilgilere erişim sağlamanızı ve merak ettiğiniz bütün sorulara yanıt bulmanızı kolaylaştırır. Yaani Uygulaması favori web sitelerinizi kaydetmenizi ve sevdiklerinizi paylaşmanızı sağlayan özelleştirilebilir bir uygulamadır.

Yaani,  tüm operatör abonelerinin kullanabildiği bir uygulamadır ve uygulama kullanımı için servise abone olunması gerekli değildir. Uygulama store’lardan ücretsiz olarak indirilebilir.

YAANİ’DEN NASIL ARAMA YAPILIR

Yaani, doğrudan tarayıcıdan arama yapma kolaylığı sağlar. Yapmanız gereken tek şey, webte arama yapmak için adres çubuğunu kullanmaktır. Çubuğa arama terimini yazın ve Yaani Tarayıcısı arama motorundan sonuçları görmek için “GİT” tuşuna ve ya arama ikonuna basın.

Yaani Tarayıcısında arama yapabileceğiniz diğer bütün yöntemler aşağıdadır.

BELİRLİ BİR SİTEYE GİTMEK (ARAMA YAPMAK İÇİN TAB TUŞU)
Adres çubuğuna arama yapmak istediğiniz sitenin adresini yazın.

ANAHTAR KELİME ARAMASI
Adres çubuğunda anahtar kelimelerle de arama yapabilirsiniz. Adres çubuğuna dokunun ve istediğini anahtar kelimeyi girin. GİT tuşuna veya arama ikonuna basın, arama sonuçları karşınıza çıkacak.

ARAMA TAVSİYELERİ:
Siz arama için kelimeleri girerken Yaani benzer aramaları beraber gruplayarak daha iyi sonuç tavsiyeleri sunacaktır.

GÜVENLİ ARAMA:
Güvenli arama modu ile uygunsuz görselleri Yaani resim ve video sonuçlarından engelleyebilirsiniz. Güvenli arama özelliği, mümkün olduğunca +18 ve şiddet içerikli sonuçları filtrelemektedir. Bunun için yapmanız gereken sadece sağ üst köşede bulunan butondaki “Güvenli Arama” seçeneğini aktif duruma getirmektir.

Kaynak:www.sozcu.com.tr

No Comments
Post a Comment